Arvanttt

تند و سریع

Arvant

تند و سریع
پردازش XML در C++

پنجشنبه, ۱ اسفند ۱۳۹۲، ۱۱:۱۳ ق.ظ

ساختار XML یکی از ساختار های رایج برای ذخیره و  بازیابی اطلاعات نسبتاَ ساده می باشد . در این ساختار فیلد های داده ای با مقدار مورد نظر به صورت متن ذخیره می شوند و این امکان را میدهند که با استفاده از هر ادیتور متنی آنها را ویرایش کرد .از جمله موارد استفاده این ساختار می توان به استفاده در طراحی نرم افزار های طراحی مرحله اشاره کرد و یا حتی ذخیره سازی اطلاعات ساده بازی مانند تعداد امتیاز ، آخرین مرحله که بازیکن با موفقیت پشت سر گذاشته است و تنظیمات مربوط به صدا و .....

کتابخانه های زیادی برای پردازش این ساختار برای زبان های مختلف وجود دارند که از معروف ترین آنها برای زبان برنامه نویسی c++ می توان به libxml2 اشاره کرد که در نسخه های قبلی انجین cocos2d-x از آن استفاده می شد .اما در نسخه های جدید از کتابخانه tinyXML2 استفاده شده است که بنا به گفته سازنده کتابخانه برای اجرا بر روی تلفن های هوشمند بهینه سازی شده است و نسبت به نسخه tinyXML1 تا چهل درصد شاهد کاهش مصرف حافظه خواهیم بود همچین عدم استفاده از کتابخانه STL باعث شده که کتابخانه قابلیت پشتیبانی بهتری در پلتفرم های مختلف داشته باشد . .

از جمله کاربردهای که من به نوبه خودم از آن برای  بازی استفاده کردم  پردازش فایل های SVG و استفاده از inkscape برای طراحی مرحله بود .

سورس کتابخانه را می توان از اینجا دانلود کرد.

در داخل سورس فایل  xmltest.cpp  شامل یک نمونه کاربردی از استفاده از کتابخانه است که می توان با مطالعه آن به اطلاعات جامعی از توابع API و نحوه استفاده از آن بدست آورد.

همچنین برای آشنایی با نحوه استفاده در cocos2d-x می توانید یک سری به کلاس UserDefult انجین بزنید 

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • پنجشنبه, ۱ اسفند ۱۳۹۲، ۱۱:۱۳ ق.ظ
به اشتراک می گذارم : به اشتراک بگذاریم به اشتراک بگذاریم به اشتراک بگذاریم به اشتراک بگذاریم